Dlaczego hydroizolacja jest tak ważna podczas budowy zbiorników wodnych?

Dlaczego hydroizolacja jest tak ważna podczas budowy zbiorników wodnych — ponieważ bez niej żaden zbiornik wodny nie ma racji bytu. Izolacja to podstawa i fundament działania stawów kąpielowych i biobasenów. Ważne, by materiał izolacyjny wykazywał się wysoką jakością, czyli był trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych oraz wielu czynników chemicznych. Hydroizolację wykonuje się już na początku budowy stawów, zaraz po wykopaniu niecki, czyli miejsca, w którym będzie znajdował się nasz zbiornik. Chroni ona zbiornik wodny przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, składników zawartych w glebie oraz przebijaniem się korzeni lub innych elementów infrastruktury terenu. Czym najlepiej wykonać hydroizolację zbiorników wodnych, by spełniała wszystkie swoje funkcje?

fot. pixabaycom | cc0

Hydroizolacja zbiorników wodnych — guma EPDM jako najlepszy materiał izolacyjny

Guma EPDM to najtrwalszy materiał izolacyjny na rynku — jak wynika z badań, najstarszy zbiornik zbudowany z wykorzystaniem tego materiału ma 46 lat i wciąż działa. Folia EPDM stosowana jest do uszczelnień takich obiektów, jak: oczka wodne, zbiorniki retencyjne, rowy melioracyjne, stawy rybne, stawy kąpielowe, a także wszelkiego rodzaju akweny. Materiał ten posiada rozciągliwość na poziomie 300 %, a następnie wraca do swojego pierwotnego kształtu. Jest to bardzo ważna cecha, zwracając uwagę na fakt układania folii w okolicy drzew, których korzenie z czasem się rozrastają, nie powodując uszkodzeń membrany EPDM. Dodatkowo sprawdza się w miejsach, gdzie występują trzęsienia ziemi.

Czy guma EPDM nadaje się do hydroizolacji zbiorników wodnych z rybami i jest bezpieczna?

Guma EPDM posiada stosowne certyfikaty, udowadniające, że jest bezpieczna dla ryb i organizmów żywych. Podczas kontaktu z wodą nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. Mimo swoich znakomitych właściwości i dużej odporności nie ma negatywnego wpływu na otaczające środowisko.