Jak zbudować staw kąpielowy? Budowa stawów kąpielowych krok po kroku

Jak zbudować staw kąpielowy — polecić to zadanie specjalistom, a może zbudować obiekt wodny samodzielnie? My zdecydowanie polecamy budowę tego typu obiektów zlecać fachowcom. Będziemy mieć gwarancję, że zbiornik będzie posiadał odpowiednią izolację, głębokość oraz przede wszystkim będzie spełniał normy bezpieczeństwa. Stawy kąpielowe budujemy na lata i warto o tym pamiętać, decydując się na te inwestycje. Czym właściwie są owe stawy kąpielowe i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na budowę stawów, zamiast tradycyjnych basenów? Może dlatego, że są to zbiorniki wodne, wyglądające niczym dzikie jezioro usadowione w naszym ogródku. Nie wymagają częstych konserwacji, zapewniając jednocześnie kąpiele w wodzie, która całkowicie pozbawiona jest chemii. Jak to możliwe? Dzięki bujnej roślinności, jaka znajduje się w stawie i dookoła niego, woda filtruje i oczyszcza się sama. Stawy kąpielowe to zatem wysoce ekologiczne rozwiązanie i nie ma nic dziwnego w tym, że coraz częściej się na nie decydujemy.

fot. pixabaycom | cc0

Budowa stawów kąpielowych krok po kroku

Budowa stawów kąpielowych powinna być poprzedzona badaniami i analizą wody, którą będziemy uzupełniać domowe kąpielisko. Na podstawie analizy, specjalista wybierze odpowiednią metodę filtracji naszego stawu, skład złoża do filtrów i odpowiednią roślinność repozycyjną oraz podwodną.

Posiadając wstępny projekt, możemy przystąpić do prac związanych z budową stawów kąpielowych, które wyglądają następująco:
1. Wykop niecki, profilowanie stref regeneracyjnych
2. Hydroizolacja stawu, najlepiej z gotowych arkuszy membrany EPDM, która wyróżnia się najwyższą trwałością
3. Wykonanie ścian oporowych strefy kąpielowej, z bloczków szalunkowych
4. Instalacja komory filtracyjnej, orurowania, spustów dennych, skiwerów
5. Wykonanie zapory kapilarnej
6. Zasypanie filtrów mineralno-roślinnych złożem filtracyjnym
7. Sadzenie roślin w wyznaczonych strefach
8. Wykonanie prac wykończeniowych i zalewanie wodą

Dlaczego warto zdecydować się na budowę stawu kąpielowego?

Moda na budowę stawów kąpielowych przywędrowała do nas od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie mało kto decyduje się na tradycyjne baseny. Na wzrost popularności tego typu rozwiązania bez wątpienia ma wpływ trend na życie w zgodzie z naturą. Budując dom decydujemy się na pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego, czy wykonujemy natryskową metodę izolacji, dzięki czemu dostajemy kredyt na preferencyjnych warunkach i żyjemy eko. Eko możemy być również w ogrodzie, zbierając wodę deszczową lub budując staw kąpielowy. Stawy umożliwiają bowiem bardzo bliskie obcowanie z naturą, zapewniają nieskazitelnie czystą wodę, wyglądają niczym naturalne jezioro i nie wymagają używania chemii. To jednak niejedyna zaleta stawów kąpielowych. Ich budowa jest o wiele tańsza niż wybudowanie tradycyjnego basenu, a jeżeli chodzi o koszty konserwacji, są aż o połowę niższe.